NAZWA
ARTYŚCI / / ADAM LARSON

Adam Larson (ur.1990r.) Absolwent Manhattan School of Music, amerykański saksofonista tenorowy promowany przez producenta saksofonów firmę P. Mauriat. Na saksofonie zaczął grać mając 11 lat. Jako nastolatek brał udział w niemal wszystkich ogólnokrajowych programach poświęconych prezentacji najwybitniejszych młodych talentów jazzowych, w tym: The Grammy Band, Next Generation Jazz Orchestra, Betty Carter Jazz Ahead, YoungArts Jazz Falowa, Tellur idę Student Al Stars, Jazz Band of Ameryce i w wielu innych. Larson, o którym krytyk The Chicago-Tribune Howard Reich napisał, że to "muzyk, dla którego wymyślono słowo 'cudowny'", Peter Hum z Ottawa Citizen, że to "saksofonista, który przywodzi na myśl Dennego McCaina i Marka Turnera", a Nate Chinen z The New York Times, że to "muzyk jazzowy tego rodzaju, jakich wcześnie uznaje się za obiecujące talenty, a potem nie spoczną, dopóki nie odniosą sukcesu pod każdym względem", jest laureatem wiele nagród, które nie pozostawiają wątpliwości, że to jeden z  najbardziej obiecujących artystów swojej generacji. Po ukończeniu studiów licencjackich w Manhattan School of Music w maju 2012 roku został wybrany do kontynuowania studiów magisterskich w pierwszym roczniku Manhattan School of Music Jazz Institute, które w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem jako laureat Nagrody Williama H. Bardeena za wybitne osiągnięcia w muzyce jazzowej.

Jego trzecią płytę zatytułowaną "Selective Amnesia" wydało stworzone przez Grega Osby'ego wydawnictwo płytowe Inner Circle Music i była omawiana w The New York Times, Downbeat, Saxophone Journal i w kilku innych magazynach prasowych i internetowych. Kolejny album, zatytułowany "Second City", ukaże się jesienią 2017 roku, także nakładem Inner Circle. Larson jest bardzo zajęty, zarówno ze swoim kwintetem, jak i jako sideman, występował na wielu najważniejszych scenach jazzowych w USA, w tym w klubach Jazz Standard, Birdland, 55 Bar, Jazz Gallery, Blue Note, Village Vanguard, Smalls, Cornelia St. Café, Kitano, Dizzy’s Club-Coca Cola Jazz at The Bistro i Jazz Showcase.

Wziął udział w wielu trasach koncertowych, dzięki którym zobaczył więcej świata, niż kiedyś wydawało mu się to możliwe. Jego kwartet zaproszono jako jeden z dziesięciu zespołów na tournee w ramach programu Departamentu Stanu USA "American Music Abroad" i wiosną 2015 roku przez 35 dni podróżował po Afryce, występując w Kongo, Senegalu, Beninie i Ghanie. Odwiedził również z występami Indie, Tajwan, Holandię i Niemcy, a także wiele stanów USA.

Nie tylko dużo występuje i nagrywa, jest także wziętym pedagogiem, prowadzi warsztaty i klasy mistrzowskie w wielu średnich i wyższych i szkołach muzycznych, przede wszystkim, choć nie tylko, na Środkowym Zachodzie USA, między innymi na University of Northern Iowa, Temple University, Yale, Manhattan School of Music, University of North Texas, Elmhurst College, Roosevelt College, Uniwersytet Illinois, Northern Illinois University, Uniwersytet Wisconsin Eau-Claire, Illinois State University, Illinois Wesleyan University, University of Wyoming, University of Northern Colorado i Hutchinson Community College. Równie imponujące jest jego portfolio kompozycji pisanych na zamówienie dla szkolnych zespołów jazzowych, które do tej pory zawiera trzydzieści oryginalnych utworów. Larson jest obecnie artystą - pedagogiem w programach edukacyjnych Jazz For Young People nowojorskiego Lincoln Center, a także za pośrednictwem Skype'a udziela regularnych prywatnych lekcji uczniom z USA i zagranicy. Uczył także w zastępstwie profesorów na Manhattan School of Music i New York University. Obecnie mieszka w Nowym Jorku ze swoją piękną żoną Tierney i synem Jackiem.

Sopot Jazz Festival | 6.10.2017 | 19:00 | Sofitel Grand Sopot Hotel |

KUP BILET

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.