NAZWA
ARTYŚCI / / TIMUCIN SAHIN

Timucin Sahin - gitarzysta, kompozytor, pedagog. Urodził się w Turcji, wyemigrował do Holandii, aby studiować gitarę jazzową i kompozycję klasyczną w konserwatoriach w Hilversum i Amsterdamie. Następnie kontynuował naukę w Manhattan School of Music.

"Zwinny gitarzysta i błyskotliwy kompozytor". New York Times- 2009

"Gitara Sahina szybuje lotem, w którym wysoka sztuka zbiega się z przyziemną prostolinijnością. “  Guitar Player Magazine- 2010

"Pochodzący z Turcji i osiadły w Nowym Jorku gitarzysta Timucin Sahin jest jednym z artystów, którzy definiują gatunek awangardy".
Guitar International- 2010

"Bardzo imponujący, żywiołowo ekspresyjny, ale także intelektualnie zaawansowany i przebojowy..."  Downbeat Magazine- 2013                                                     

Timucin Sahin uznawany jest za jeden z prawdziwie oryginalnych głosów we współczesnym jazzie, przez media takie jak San Francisco Bay Guardian, AllAboutJazz, Jazzwise, Downbeat czy Jazz-Times oraz wiele innych.

Jedyne w swoim rodzaju dźwięki jego bezprogowej gitary elektrycznej i emocjonalne treści jego kompozycji czynią go artystą wyjątkowym i z nikim nieporównywalnym, a jego muzykę niemal niemożliwą do klasyfikacji w żadnej kategorii.

Zarówno jego kompozycje, jak i gra na dwugryfowej gitarze - jego znak firmowy - tchną niezrównanym indywidualizmem.

Swą muzykę wywodzi z bogatej wiedzy i doświadczenia, które w znacznej mierze zawdzięcza wybitnej biegłości w grze na gitarze. Stosuje improwizację, ale w sposób trudny do oddzielenia od brzmienia swej zapisanej w nutach muzyki.  Jego muzykę charakteryzuje delikatność wyobraźni instrumentalnej i rytmicznych struktur, o znacznej elastyczności, choć wyraźnie osadzonych w rytmicznej pulsacji.

Internetowy magazyn Audiophile Audition tak opisuje jego muzykę:

"Wiele dzieje się w bogatym asortymencie dźwięków i eksperymentów Sahina, a jego podejście do kompozycji i gry wymaga aktywnego zaangażowania. Ale, aby przypomnieć refleksję pewnego studenta wiedzy o filmie, to jak systematyczne zgłębianie filmów Davida Lyncha lub Atoma Egoyana - w miarę kolejnych prób pojawia się zrozumienie i uznanie."

Jest laureatem pierwszej nagrody prestiżowego Holenderskiego Konkursu Jazzowego w 2001 r. oraz drugich nagród - Jur Naessens Music Award w 2002 r. oraz Deloitte Jazz Award w 2006 r.

Jego trzeci album jako lidera, "BAFA", jest powszechnie uważany za jedną z najbardziej oryginalnych i bezkompromisowych płyt współczesnego jazzu.

Raul d'Gama Rose napisał w All About Jazz:
"Język dialogu saksofonu i gitary na zawsze zmieniły legendarne, harmolodyczne pojedynki Ornette Colemana z Patem Methenym. Wygląda na to, że Timucin Sahin na płycie "Bafa" przekroczył jednak ten horyzont."

Niedawno wydał nagrany w kwintecie album "INHERENCE", o którym magazyn Downbeat napisał, że jest "bardzo imponujący, żywiołowo ekspresyjny, ale także intelektualnie zaawansowany i przebojowy".

Timucin Sahin grał i nagrywał z takim artystami, jak: Randy Brecker, Greg Osby, Robin Eubanks, Kai Eckhardt, Mike Mainieri, Mark Turner, Tony Moreno, Aydin Esen, Gene Jackson, Dave Kikoski, Ernst Reizeger, John O’ Gallagher, Owen Hart Jr, Donny McCaslin, Tyshawn Sorey, Thomas Morgan, Ralph Alessi, Tom Rainey, Sean Rickman, Loren Stillman, Russ Lossing, Dan Weiss, Concertgebouw Jazz orchestra.

Timucin Sahin pracuje także nad doktoratem w dziedzinie kompozycji na New York University.

Sopot Jazz Festival | 5.10.2017 | godzina 19.00 | Sofitel Grand Sopot Hotel |

KUP BILET

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.