NAZWA
ARTYŚCI 2018 / 2018 / George Braith

George Braith urodził się 27 czerwca 1939 r. jako najmłodsze z dziewięciorga dzieci w rodzinie pastora kościoła zielonoświątkowego, który uczył je podstaw gry na fortepianie. W wieku 10 lat Braith grał na "kieszonkowym" flecie prostym, ludowym instrumencie rdzennych Amerykanów i zorganizował zespół muzyki calypso, który grywał w okolicy i wystąpił w programie The Children's Hour w amerykańskiej telewizji. W liceum grał na fagocie i saksofonie barytonowym. Po ukończeniu słynnego liceum artystycznego High School of Music and Art pojechał ze swoją grupą, The American Jazz Quintet, na koncerty do Europy - pierwsze z jego wielu międzynarodowych występów. W latach 1960-tych Braith prowadził kwartet z organami z udziałem gitarzysty Granta Greena. Grywał wtedy na dwóch saksofonach, altowym i sopranowym, jednocześnie. Doprowadziło to do powstania Braithophone, nowego dętego instrumentu drewnianego, zaprojektowanego i skonstruowanego przez niego w 1976 roku.

Braiht nagrywa dla wytwórni Blue Note, grywa w całych Stanach Zjednoczonych, a także otworzył i w latach 1966-1972 prowadził Musar, jeden z pierwszych awangardowych klubów jazzowych w nowojorskim Soho, w którym grywali m. in. Max Roach, Sonny Rollins, Roy Hanes, Freddie Hubbard, Larry Young Jr. i cała czołówka sceny jazzowej.

George Braith mieszka w Nowym Jorku, gdzie prowadzi swój obecny zespół, George Braith & Friends, komponuje muzykę i nadal projektuje i doskonali Braithophone.

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.