NAZWA
ARTYŚCI 2018 / 2018 / Marcin Oleś

Kompozytor, improwizator, autor muzyki filmowej i teatralnej. Jeden z najznakomitszych i najwszechstronniejszych polskich kontrabasistów. Wraz z bratem, perkusistą Bartłomiejem Olesiem prowadzi unikatowy projekt OLEŚ DUO, w którym artyści redefiniują tradycyjnie przypisywane swoim instrumentom role. OLEŚ DUO nagrywał m.in. dla brytyjskiej rozgłośni BBC.
Marcin Oleś jest pierwszym polakiem, który nagrał płytę dla legendarnej  szwajcarskiej oficyny wydawniczej HAT HUT Records (album “Alchemia”, trio z Bartłomiejem Olesiem i niemieckim wirtuozem klarnetu, Theo Jörgensmannem). Przez lata zbudował bogatą dyskografię, a zaproszenia do nagrań i koncertów przyjmowali od niego m.in. Tomasz Stańko, David Murray, Erik Friedlander, Kenny Werner czy Matthew Shipp. Związany głównie z jazzem, grywa również muzykę ethno, wykonuje zarówno klasyczny repertuar klasyczny, jak i muzykę sefardyjską. Uważa się za ucznia jednego z największych żyjących wirtuozów kontrabasu, Francoisa Rabbatha. W 2014 roku płyta “SEFARDIX” jego tria z Bartłomiejem Olesiem i wokalistą Jorgosem Skoliasem została wyróżniona przez Polskie Radio tytułem Folkowego Fonogramu Roku. Dwa late później OLES DUO zostało uznane Jazzowym Wykonawcą Roku 2016 według Radio Jazz i Jazz Press.

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.