NAZWA
ARTYŚCI 2018 / 2018 / Mn'JAM Experiment

Mn'JAM Experiment

Melissa Oliveira - voice, live looping
JAM - turntables, projections, lights
Matt Adomeit - Double bass
Virxilio da Silva - El. guitar
Peter Somos - Drums

Projektem tym JAM otwiera zupełnie nową kategorię występów na żywo. Poza kontrolowaniem dźwięków elektronicznych jest artystą wizualnym występującym na żywo jako muzyk. Dzieje się tak, ponieważ JAM na scenie naciska przyciski, obraca pokrętła i gramofony synchronicznie z zespołem tak, jakby był jednym z muzyków, ale jego działania bardziej niż na dźwięki wpływają na obraz na ekranie. Tym sposobem JAM może improwizować wizualnie, a nawet tworzyć wizualne unisono z zespołem jako kompetentny muzyk, który poprzez swą twórczość wizualną sięga po nowe media. Daleka od tradycyjnej roli piosenkarki M (ambasador TC-Helicon) włączając loopowanie na żywo do zespołu stworzyła dla niego nowatorski kontekst. To i użycie efektów, melodii bez słów, improwizacji wokalnych i struktur pętlowych wzbogaca jej arsenał środków muzycznej interwencji i wyrażania siebie, umożliwiając działanie także jako instrument.

Poza tym, co wnoszą M i JAM, eksperyment ten obejmuje różnorodne elementy, od wirtuozerskich improwizacji (rodem z jazzowej tradycji zespołu), po rytmy drum and bass grane na akustycznych bębnach i solówki gitary elektrycznej i kontrabasu po okazjonalnych gości, takich jak klarnet basowy czy portugalska gitara. W skrócie, projekt ten kształtuje przyszłość sztuki performatywnej w odniesieniu do ról i możliwości przedstawiania muzyki.

 

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.