NAZWA
ARTYŚCI / ARTYŚCI 2019 / Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio to jedna z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, doceniana zarówno przez międzynarodowych krytyków muzycznych jak i fanów jazzu na całym świecie.

Zespół łączący wielką jazzową tradycję i nowoczesność w kluczowej i bardzo wymagającej dla współczesnego jazzu formule - fortepianowego trio, tworzą: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja.

Marcin Wasilewski Trio to w końcu jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. W 2019 roku zespół obchodzi 25 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku, kiedy powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.


Lider tria, Marcin Wasilewski - pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu  dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2005 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym  dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie - kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.