NAZWA
ARTYŚCI / ARTYŚCI 2020 / High Definition Quartet

Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy

Piotr Orzechowski "Pianohooligan" - koncepcja, kompozycje, fortepian

Alan Wykpisz - kontrabas

Grzegorz Pałka - perkusja 

 

Koncert "DZIADY" to unikalny, muzyczny seans spirytystyczny. Koncepcja Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje miejsca dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza.

Jazzowa adaptacja "Dziadów" koncentruje się na psychologicznej i emocjonalnej warstwie dramatu, a kulturowy kontekst składa się na jej treść poprzez nawiązania do muzycznego folkloru. Kompozycje Orzechowskiego oraz wykorzystywane podczas koncertów elektroniczne sety muzyki elektronicznej, a także żywe, wielokrotnie burzliwe improwizacje High Definition Quartet, skutkują tu mieszanką o każdorazowo nieobliczalnym rezultacie artystycznym. Album "Dziady" ukazał się 22 listopada 2019 r. nakładem nowego labelu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Anaklasis”. Na krążku, oprócz muzyków kwartetu oraz Igor Boxxa pojawili się giganci ambientu o światowej renomie tacy jak William Basinski (USA), Krzysztof Knittel, Robert Rich (USA), Christian Fennesz (Austria).

Płyta spotkała się uznaniem krytyków, otrzymując następujące nagrody i wyróżnienia: Album Roku 2019 i Muzyk Roku 2019 (Piotr Orzechowski) w zestawieniu magazynu Jazz Press oraz Radia Jazz Fm Album Roku 2019 w głosowaniu dziennikarzy portalu Jazz Blogspot Album Roku 2019 w zestawieniu magazynu Donos Kulturalny.

HIGH DEFINITION QUARTET to jeden z wiodących zespołów wykonujących muzykę improwizowaną w Polsce, wyznaczający nową jakość we współczesnej wizji muzycznego kolektywu. Nagradzany na najważniejszych europejskich konkursach jazzowych, takich jak m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii. Koncertował z Randym Breckerem, który określił go jako jeden z najlepszych, a może i najlepszy zespół, z którym przyszło mu kiedykolwiek grać. Na dorobek fonograficzny grupy składają się kompozycje i aranżacje Piotra Orzechowskiego aka Pianohooligana. Zespół zaistniał na rynku muzycznym dzięki debiutanckiej płycie Hopasa (EmArcy/Universal, 2013), uznanej albumem roku w mediach jazzowych, w tym w plebiscycie Grand Prix Jazz Melomani; kolejny krążek – Bukoliki (ForTune, 2015), stanowiący rekompozycję cyklu Witolda Lutosławskiego, spotkał się z równie dużym uznaniem krytyki – określony został najlepszą płytą roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. High Definition Quartet zapraszany jest do udziału w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Jazz nad Odrą, Jazztopad, Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), jazzahead! (Niemcy), Getxo International Jazz Festival (Hiszpania). Wystąpił również podczas Jazz Utsav (Indie), Ubud Jazz Festival (Indonezja), Gulf Jazz Festival (Kuwejt) oraz odbył miesięczną trasę w największych miastach Chin. Koncertuje w najlepszych salach i klubach, w tym Bohemian Caverns (Waszyngton), Jazz Station (Bruksela), Opus Jazz (Budapeszt).

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.