NAZWA
ARTYŚCI / ARTYŚCI i ARTYSTKI 2024 / RYMDEN

Rymden to stosunkowo nowy zespół, ale składający się z trzech wybitnych i doświadczonych artystów, będących jednymi z największych innowatorów w historii europejskiego jazzu. Na fortepianie i instrumentach klawiszowych gra Bugge Wesseltoft, a towarzyszą mu kontrabasista Dan Berglund oraz perkusista Magnus Öström ze słynnego tria E.S.T. Grupa nagrywa dla wytwórni Jazzland Recordings, należącej do Wesseltofta. Do tej pory ukazały się dwa albumy: „Reflections & Odysseys” w 2019 roku oraz „Space Sailors” w 2020 roku. Koncert współfinansowany jest z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Bugge Wesseltoft (ur. 1 lutego 1964) – norweski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, producent muzyczny. W latach 90. odegrał kluczową rolę w rewolucji skandynawskiego jazzu, przechodząc od chłodnego brzmienia kojarzonego z nagraniami monachijskiej wytwórni ECM do nu jazzu – stylu łączącego jazz i muzykę house, z nowatorskim wykorzystaniem elektroniki. Jego manifest muzyczny, będący jednocześnie poszukiwaniem nowych możliwości w jazzie, stanowi cykl kilku płyt sygnowanych jako New Conception of Jazz, wydanych przez jego własną wytwórnię Jazzland Recordings.

Dan Berglund (ur. 5 maja 1963) to szwedzki kontrabasista jazzowy. Od 1993 roku, aż do tragicznej śmierci lidera pianisty Esbjörna Svenssona w 2008 roku, był członkiem, wraz z perkusistą Magnusem Öströmem, słynnego na całym świecie tria fortepianowego E.S.T. (Esbjörn Svensson Trio). Od tego czasu kontynuuje karierę muzyczną ze swoim zespołem Tonbruket i od niedawna równolegle w składzie tria Rymden. Zrewolucjonizował sposób gry na jazzowym kontrabasie i zredefiniował rolę tego instrumentu we współczesnym jazzie.

Magnus Öström (ur. 3 maja 1965) to wybitny szwedzki perkusista jazzowy. Podobnie jak Dan Berglund, był długoletnim członkiem E.S.T., a następnie kontynuował karierę z własnym Magnus Öström Band, z którym nagrał kilka świetnie przyjętych płyt. Ostatnio jest członkiem supergrupy Rymden.

Bugge Wesseltoft — fortepian, instrumenty klawiszowe

Dan Berglund — kontrabas

Magnus Öström — perkusja

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.