NAZWA
ARTYŚCI / ARTYŚCI i ARTYSTKI 2024 / TOMASZ DĄBROWSKI & THE INDIVIDUAL BEINGS

Tomasz Dąbrowski to kompozytor i trębacz wychwalany przez najważniejszy amerykański magazyn jazzowy „Downbeat” jako jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich, a przez znany na całym świecie magazyn „All About Jazz” wskazywany jako jeden z 15 najważniejszych muzyków europejskich. Album Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings (Istnienia Poszczególne) jest dziesiątym albumem sygnowanym jego nazwiskiem.

Od ponad dekady, Polski trębacz zamieszkały w Skandynawii wykształcił sobie reputację jednego z najbardziej różnorodnych i jednocześnie ciekawskich artystów. Dąbrowski ma na swoim koncie dziewięć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą „Jazzowego Muzyka Roku” na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych - Foreningen Af Fynske Jazzmusikere. 

Projekt Tomasza Dąbrowskiego „Istnienia Poszczególne” jest konsekwencją inspiracji  płynącej ze współpracy z wybitnym Tomaszem Stańko, który w autobiografii „Desperado” tak mówił o sobie: „Nie czuję się samotny. Jestem Istnienie Poszczególne. IP. Bardzo mi odpowiada to określenie Witkacego. Żaden związek, ani grupa, ani też patriotyzm, tylko IP. Jestem Polakiem, tu się urodziłem, takim mówię językiem, jestem głęboko związany z tą ziemią, ale generalnie najbardziej czuję, że jestem Tomasz Stańko. Istnienie Poszczególne. Jestem niepowtarzalnym zbiorem atomów, nie ma takiego drugiego na świecie, w kosmosie. Idę”.

Jak mówi Tomasz Dąbrowski: „Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z indywidualnościami. To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańko, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom”.

Całość nagrania została zrealizowana przy użyciu trąbki należącej do Maestro Tomasza Stańko. 

Album fenomenalnie przyjęty na całym świecie, Downbeat Magazine uznał płytę za jeden z ośmiu wybitnych albumów 2022 roku.

Skład:

TOMASZ DĄBROWSKI & the INDIVIDUAL BEINGS
Tomasz Dąbrowski — trąbka, elektronika
Kuba Janicki — perkusja elektroniczna i jazzowa
Max Mucha — kontrabas
Ireneusz Wojtczak — tenor i soprano sax
Grzegorz Tarwid — fortepian, moog
Fredrik Lundin — tenor sax
Knut Finsrud — perkusja jazzowa í elektroniczna

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.