NAZWA
O NAS / O Festiwalu

Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Projektując wydarzenie szczególny nacisk kładziemy na ambitny program, prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości, korzystnie wpływający na współczesny wizerunek jazzu jako dynamicznie rozwijającej się muzyki globalnej, ułatwiającej kontakty i wzajemne zrozumienie międzykulturowe.

W latach 2011-2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był Adam Pierończyk, czołowy muzyk polskiej sceny jazzowej, ceniony saksofonista tenorowy i sopranowy. "Chcę, aby myślą przewodnią festiwalu była przede wszystkim wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce".

Kuratorem edycji 2016-2018 był Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista. Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, była prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów. "Byłbym zachwycony, gdyby udało się nam zadziałać jak trampolina do kariery dla dużej grupy, ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata" - mówił Osby.

W 2019 roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełnił Rainer Kern.  Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego "Enjoy Jazz - International Festival for Jazz and More" w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Sopot Jazz Festival 2020 odbył się szybciej niż zwykle, bo już w dniach 28-30 sierpnia w Operze Leśnej.  Nad programem pracował jeden z najwybitniejszych polskich artystów jazzowych - Marcin Wasilewski. „Pełnienie funkcji kuratora tego najstarszego jazzowego festiwalu w Polsce to zawsze duże wyzwanie. W tym roku jest ono szczególne ze względu na koronawirusa. Staram się myśleć o epidemii jako szansie na zrobienie czegoś wyjątkowego” - deklarował Wasilewski. Naszą odpowiedzią jest chęć zaprezentowania tego, co najciekawsze  w polskim jazzie - mówił Wasilewski i dodał, że format festiwalu umożliwi nam pokazanie wszystkich niuansów, relacji i powiązań - w tym tych pokoleniowych. To było unikalne doświadczenie, na które było warto zarezerwować sobie czas. 

 

Sopot Jazz Festival 2021

Ostatni wrześniowy weekend. W programie artyści o już ugruntowanej pozycji na polskiej scenie jazzowej, wschodzące gwiazdy, wieczni eksperymentatorzy i twórcy niezależni. Marcin Wasilewski w roli kuratora i debiut nowej przestrzeni w Sopocie – Grand Pavillion Hotelu Radisson Blu. Zapraszamy na tegoroczny Sopot Jazz Festival 24-26 września 2021

Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Miasta Sopotu. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ORGANIZATORZY/PARTNERZY

Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.