Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Projektując wydarzenie szczególny nacisk kładziemy na ambitny program, prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata, zarówno tych o już ugruntowanej popularności, jak i tych, których wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu to powiew świeżości, korzystnie wpływający na współczesny wizerunek jazzu jako dynamicznie rozwijającej się muzyki globalnej, ułatwiającej kontakty i wzajemne zrozumienie międzykulturowe.
W latach 2011-2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był Adam Pierończyk, czołowy muzyk polskiej sceny jazzowej, ceniony saksofonista tenorowy i sopranowy. „Chcę, aby myślą przewodnią festiwalu była przede wszystkim wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce”.
Kuratorem edycji 2016-2018 był Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista. Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, była prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów. „Byłbym zachwycony, gdyby udało się nam zadziałać jak trampolina do kariery dla dużej grupy, ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata” - mówił Osby.
W 2019 roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełnił Rainer Kern. Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego Enjoy Jazz — International Festival for Jazz and More w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Od roku 2020 Kuratorem Artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich artystów jazzowych — Marcin Wasilewski, dla którego jak sam mówi „pełnienie funkcji kuratora tego najstarszego jazzowego festiwalu w Polsce to zawsze duże wyzwanie”. Projektując program kolejnych edycji wydarzenia, Wasilewski poszukuje i zaprasza do udziału wyjątkowe osobowości sceniczne, które okazjonalnie pojawiają się na koncertach w Polsce i tym samym są gwarancją najwyższego poziomu muzycznych doznań dla słuchaczy zgromadzonych przed scenami festiwalowymi. Dobór muzyków oraz ich poziom artystyczny jest najistotniejszym dla mnie kryterium wyboru. Ważnym jest również, aby koncerty po sobie następujące dobrze ze sobą konweniowały – podkreśla Kurator.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia na dwóch scenach festiwalowych — na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie i w Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel w Sopocie zobaczymy i usłyszymy uznanych artystów średniego i młodego pokolenia z Polski i zagranicy — mówi Marcin Wasilewski i dodaje: — Wysłuchamy muzyki od tej pochodzącej z gorącego Izraela, w której wybrzmiewa nuta żydowskiej melodyki i echo śródziemnomorskiego błękitu, poprzez artystów z chłodnej Norwegii, którzy swoją pozorną powściągliwością przywołują krajobrazy pięknych i tajemniczych fiordów, po artystów z Polski, inspirujących się hinduskim konnakolem czy poezją w ich autorskiej interpretacji jazzu współczesnego.
W dniach 12-13 października 2024 roku Sopot ponownie stanie się stolicą światowego jazzu dzięki Sopot Jazz Festival. Tegoroczna edycja zaprezentuje cztery wyjątkowe konstelacje muzyczne, które połączą artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych i Skandynawii.
12 października na scenie festiwalu wystąpi Tomasz Dąbrowski Septet złożony z niezwykle utalentowanych muzyków. Tomasz Dąbrowski, polski trębacz młodego pokolenia, zyskał uznanie za swój album „Individual Beings”, który amerykański magazyn jazzowy określił jako „nieustraszony zespół” i „olśniewające świadectwo indywidualności”.
Pierwszy dzień festiwalu uświetni również występ zespołu Rymden, stworzonego przez norweskiego pianistę, kompozytora i producenta muzycznego Bugge Wesseltofta, wraz z basistą Danem Berglundem i perkusistą Magnusem Öströmem. Rymden to trio, które łączy brzmienia elektroakustyczne, tworząc muzykę wymykającą się wszelkim gatunkowym ramom.
Drugiego dnia publiczność porwie Kinga Głyk, młoda polska basistka elektryczna, znana ze swojego entuzjazmu scenicznego. Jej koncerty to gwarancja niezapomnianych emocji i roztańczonej publiczności.
13 października zagra również wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych Immanuel Wilkins Quartet. Immanuel Wilkins, altowy saksofonista, mimo młodego wieku, zdobył uznanie na scenie jazzowej za swoje oryginalne kompozycje i doskonałe wykonania, co potwierdza jego album „The 7th Hand”. Muzyka tworzona przez kwartet Wilkinsa to jazz na najwyższym światowym poziomie.
Sopot Jazz Festival 2024 to wyjątkowe wydarzenie, które zapewni niezapomniane doznania muzyczne i umożliwi spotkanie z czołowymi artystami sceny jazzowej z różnych zakątków świata. Serdecznie zapraszamy do Sopotu na dwa dni pełne jazzu na najwyższym poziomie.